Adaptasyon Nedir – Adaptasyon Örnekleri

Adaptasyon kelimesi adapte kelimesinden türetilmiştir ve ” adapte olmaktan” gelir. Yani farklı canlı türlerinin bulundukları ortama uyum sağlamasına adaptasyon denir. Adaptasyon sayesinde canlıların yaşam ortamları yani eko sistemleri değiştiğinde de yaşamlarını sürdürebilmesine olanak sağlar. Adaptasyon  canlıların doğal felaketler, iklim değişikliği ve insanlar tarafından meydana gelen yapılaşma yüzünden yer değiştirmesi veya bulundukları yerdeki koşulların değişmesiyle kendini göstermektedir. Yani koşullar değiştiğinde de canlılar o koşullarda yaşamını sürdürebilmek için değişirler. Değişim sürecini başarıyla atlatamayan canlılar yani değişsen koşullara ayak uyduramayan canlılar yok olurlar. Bu değişime ayak uyduranlar ise hayata kalırlar ve neslinin devamını sağlarlar. Bu duruma ise doğal seçilim denir.

Bitkilerde Adaptasyon Örnekleri;

Kaktüs Bitkisinin Adaptasyonu

Kaktüs Bitkisi Adaptasyon Örneği

Kaktüs Bitkisi Adaptasyon Örneği

Bildiğiniz üzere kaktüsler çöllerde yetişip büyürler. Çöllerde hava sıcak ve kuraktır. Hal böyle olunca çöldeki bitkiler nem ve suya daha çok ihtiyaç duyarlar ve nem ile suyu çok az tüketmek için bulundukları ortama adapte olmaları gerekmektedir. Bu yüzden  kaktüs bitkisinin yaprakları dar ve ayalıdır, ayrıca etli gövdelerinin genişleterek su ihtiyacını gövdelerinde depolarlar.

Çam Ağacının Adaptasyonu

Çam Ağacı Adaptasyon Örneği

Çam Ağacı Adaptasyon Örneği

Çam ağacı bir çok alana adapte yani uyum sağlayabildiğinden her yerde çam ağacı görmek mümkündür. bu uyumundan dolayı bir çok farklı çam türü de bulunmaktadır. Yüksek dağlarda yetişen çam ağaçları yine soğuktan korunmak, nem ve su ihtiyacını dengeleyebilmek için yaprakları ine şeklindedir. Biz nasıl ağız ile burnumuzdan nefes alıp veriyorsak, ağaçlar ise yapraklarından hava alıp verirler terlemeler yapraklarda meydana gelir.

Hayanlarda Adaptasyon Örnekleri

Ayılarda Adaptasyon Nasıl Olur?

Ayı Adaptasyon Örneği

Ayı Adaptasyon Örneği

Ayıların kış uykusuna yatığını hepimiz biliriz. Ayılar yazın yedikleri ürünleri genelikle yağ şeklinde vücutlarında depolarlar. böylece kışın avlanmadan yatığı yerde yaşamını depoladığı yağları eriterek devam ettirir. Ayrıca biriktirdiği yağ  dışarıdan gelen soğuğu engelleyerek vücut ısısını dengeleyerek hayatta kalır. Kutuplarda yaşayan ayıların beyaz olması daha sıcak bölgelerde yaşayan ayıların ise kahverengi olması bir adaptasyon örneğidir.

Adaptasyonu en güzel farklı bölgelerde yaşayan aynı türlerin faklı olmasıyla yani tam olarak birbirine benzemediklerinden yola çıkarak açıklayabiliriz.

 

About the author

Psikolojik Danışman, Web Master, Gsm Teknisyeni ve Potansiyel Yazar