Rejenerasyon Nedir

Rejenerasyon Nedir

Rejenerasyon Nedir

Bir organizmada eksilen, kopan veya yok olan bir hücrenin, dokunun veya organın vücudun geri kalan kısımları tarafından tamamlanmasına rejenerasyon denir. Bazı omurgasız hayvanlarda ( yassı solucan, bazı deniz yıldızları ) vücudun kopan kısmı kendini tamamlayarak tam bir organizmaya dönüşebilir. Bu biçimde çoğalma eşeysiz üreme olarak adlandırılır.

Planaryada Üreme - Bilenus.com

Planaryada Üreme – Bilenus.com

Kertenkelelerde Rejenerasyon Bilenus.com

Kertenkelelerde Rejenerasyon Bilenus.com

Kertenkelenin kopan parçalarından tekrar bir kertenkele oluşmaz. Sadece kopan kısım kendini yenileyerek kertenkelenin eski kuyruğuna kavuşması sağlanılır. Ama Planoryada Rejenerasyon yani yenilenme aynı zamanda bir eşeysiz çoğalma şeklidir. Yani Planoryada kopan kısım çoğalarak yeni bir planorya oluşturur. Planoryadan kopan kısımda kendini yenileyerek eski parçasına kavuşur. Bu deniz yızdızlarında da böyledir. Deniz yıldızı kaç Parçaya bölündüyse o kadar deniz yıldızı oluşur.

Genel itibariyle canlılardaki rejenerasyon yani yenilenme şu şekillerdedir;

  • Hayvanların yenilenme yetenekleri çoğu zaman gelişmişlik dereceleri ile ters orantılıdır.
  • Bitkilerin rejenerasyon yeteneği hayvanlardan daha çok yüksektir. Bunun nedeni bitkilerin vücutlarının çeşitli bölgelerinde uyuyan meristemler taşımasıdır. Bir dal, yaprak veya çelikten yeni bir bitki oluşturmak, budama yoluyla bitkiyi gençleştirmek bir tür rejenerasyondur.
  • Omurgalı hayvanlardan kertenkele kopan kuruğunu, semender kopan bacağını yeniden oluşturabilir. Fakat yukarıda belirtiğim gibi kopan kuyruk ve bacaktan yeni bir birey oluşmaz.
  • İnsanlarda rejenerasyon bazı doku ve organlarla sınırlıdır. Kesilen derinin yada kırılan kemiğin kendisini onarması buna örnektir. Dil ve karaciğeri oluşturan dokuların rejenerasyon yetenekleri yüksektir. Fakat bir çok organın yenilenme yeteneği yoktur. ( Bacak, kol, kalp, göz vb.)

 

About the author

Psikolojik Danışman, Web Master, Gsm Teknisyeni ve Potansiyel Yazar