Verimli Ders Çalışma Yöntemi ( GSOTT Yöntemi )

Verimli Ders Çalışma Yöntemi – Bilenus.com

Merhaba sevgili öğrenciler günümüz eğitim ve öğretim sisteminde bir çok öğrencinin en önemli sorunlarından biri ders çalışırken yeterince verim alamamaktır. Size öğreteceğim verimli ders çalışma tekniği ile bu sorununuzun üstesinden geleceksiniz. Birçok öğrenci gibi siz de aşağıda sıralayacağım sorunlardan bir kaçına sahipseniz bu yöntem sorunlarınıza kesin çözüm sağlayacaktır. Bu yöntem öğrenme ve hafıza tekniklerini baz alarak geliştirilmiştir. Ayrıca ana fikrin ve bilgilerin akılda tutulması ve hatırlanması bakımından oldukça etkili olduğu görülmüştür.

GSOTT Yöntemi

Bu yöntem 5 aşamadan oluşmaktadır. Size  sıralayacağım yöntemin basamaklarının sadece adını biliyorsunuz. Bu yöntemin başlıklarını okuyup ben bunu biliyorum zaten gibi bir düşünceye kapılmayın. Yöntem oldukça basit sadece siz sorunu kafanızda büyüttüğünüz için böyle bir düşünceye kapılıyorsunuzdur. GSOTT yöntemin basamakları;

  • Gözden Geçirme (G)
  • Soru Aşaması (S)
  • Okuma Aşaması (O)
  • Tekrar Aşaması (T)
  • Test Aşaması (T)

1. Gözden Geçirme: İlk aşamada, konular hakkında bir fikir edinmek için bütün bölümü gözden geçiriniz. Bu bölümün ana hatlarını okuyarak, daha sonra bölümün önemli yerlerine göz atarak,ana ve alt bölümlerin başlıklarına özel bir dikkat göstererek, resimlere ve şekillere bakarak yapılır. Gözden geçirme aşamasının en önemli özelliği ise bütün bölüme göz gezdirdikten sonra bölüm sonunda özet varsa o özetin okunmasıdır. Bu aşama size bölümde yer alan konular ve bu konuların nasıl düzenlendiğine ilişkin bir fikir verecektir.

2.Soru Aşaması: İlk aşamayı bitirdiğinizde aklınızda yanıtlanmayı bekleyen sorular oluşacaktır. Bu aşamada bölüm başlıkları ve alt başlıklarını bir çok soruya çeviriniz. Kendi kendinize şu soruyu sorun: ” Yazarın bu alt bölümde aktarmaya çalıştığı başlıca fikirler nelerdir?”

3.Okuma Aşaması: Soru aşamasından sonra alt bölümü anlamaya çalışarak dikkatle okuyun. Okurken Soru Aşamasında sorduğunuz soruları yanıtlamaya çalışınız. Okumakta olduğunuz konu üzerinde düşünün ve bildiğiniz başka konularla bağlantı kurmaya çalışınız. Metinde önemli gördüğünüz anahtar kelime ve cümlelerin altını çizebilirsiniz. Fakat metnin %10 ile %15’inden fazlasını işaretlememeye çalışınız. Burada amaç, metni daha sonra gözden geçirirken anahtar sözcük ve fikirleri ayırt etmektir. Bütün alt bölümü okuduktan sonra önemli gördüğünüz yerleri işaretlemeniz mantıklı olacaktır.

4.Tekrar aşaması: Alt bölümü okuduktan sonra ana fikirleri hatırlamaya ve öğrendiğiniz bilgiyi tekrarlamaya çalışın. Tekrarlama, bilgilerin hafızaya yerleştirmenin güçlü bir aracıdır. Fikirleri kendi sözcüklerinizle ifade edin ve öğrendiklerinizi ( tercihen yüksek sesle, eğer yalnız değilseniz içinizden ) tekrarlayın. Konuyu tam olarak ve doğru bir biçimde tekrarladığınızdan emin olmak için metinle karşılaştırın. Tekrarlama, bilgilerinizdeki boşluğu açığa çıkararak ve kafanızdaki bilgileri düzenlemenize yardımcı olacaktır. Bölümün bir alt bölümünü tamamladıktan sonra bir alt bölüme geçin soru – okuma – tekrar aşamalarını tekrar uygulayın. Bölümün alt bölümlerini bitirene kadar bu şekilde devam edin.

5.Test Aşaması: Bölümün okuması bittikten sonra, bütün bilgileri test edin ve bir kez daha gözden geçirin. Notlarınıza bakın ve belli başlı fikirleri hatırlayıp hatırlamadığınızı test edin. Çeşitli olguların birbiriyle nasıl ilişkilendirildiğini ve bunların bölüm içinde nasıl düzenlendiğini anlamaya çalışın. Test aşaması, anahtar olgu ve fikirleri denetlemek için bölümü geriye doğru taramanız gerekebilir. Bu sırada özet ve ya çıkardığınız notları yeniden okumalısınız; bunu yaparken özet bölümünde yer verilen her konuya, o konuyla ilgili ayrıntıları ekleyebilmeniz gerekir.Test aşamasını sınavdan bir önceki geceye kadar ertelemeyin. Bölümü yeniden gözden geçirmek için en uygun zaman, okumanın hemen sonrasıdır.

Anlayamadığınız yada ilişkilendiremediğiniz kısımları ve sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. İyi Günler..

About the author

Psikolojik Danışman, Web Master, Gsm Teknisyeni ve Potansiyel Yazar