Ağız Kuruluğunun Nedenleri, Tedavisi ve Çözüm Yolları

Ağız kuruluğu neden oluşur? Ağız kuruluğuna sebep olan etmenler nelerdir? Ağız kuruluğuna ne iyi gelir? Ağız kuruluğunun tedavisi nasıl olur? Ağız kuruluğundan kurtulma yolları nelerdir?

Ağız Kuruluğunun Nedenleri – Bilenus.com

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Özellikle heyecanlanırken başımıza gelen ağız kuruluğu neden dolayı meydana gelir. Ağzın kuruması önleyen en temel şey tükürüktür. Salgılanan tükürük sayesinde ağzınızın içi nemli kalmakta ve ağız kuruluğu yaşamamaktasınız. Tersi durumda ise az salgılan tükürük nedeniyle ağız kuruluğu yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı ağız kuruluğunu temelinde salgılanan tükürük miktarı etkilidir.

Tükürük bezlerinizin tükürük salgılama fonksiyonlarının zayıflaması sonucu azalan tükürük salgısı başta ağız kuruluğuna sebep olmak ile birlikte ağız kokusuna da sebep olabilmektedir. Bu sorunu sakın basit görmeye çalışmayın derim. Çünkü tedavi edilmediği durumlarda sağlığınızı daha çık bozacak bir hal alabilmektedir.

Tükürüğe ek olarak ağız kuruluğunun yaşanmasına sebep olan diğer etmenleri ise şunlar oluşturmaktadır: öncelikle aşırı heyecan da ağız kuruluğuna sebep olmaktadır. Özellikle agresif, stresli, sinirli, öfkeli ve gergin durumlarda da ağzınız kuruyabilir. Ayrıca panik olduğunuz ya da korktuğunuz bir olay sırasında ve sonrasında yaşayabilirsiniz. Tansiyonunuzun yükselmesi ve düşmesi sonucu da ağız kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Ayrıca burun yerine ağzınızdan nefes alıp veriyorsanız da ağız kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Peki ağız kuruluğuna çözüm yolları nelerdir:

Ağız Kuruluğu Nasıl Giderilir –  Ağız Kuruluğuna Çözüm Yolları Nelerdir?

Ağız Kuruluğunun Tedavisi ve Çözüm Yolları – Bilenus.com

Öncelikle ağzınızın kurumasına etki eden etmeni bulup bunu tedavi etmelisiniz ve çok sık yaşıyorsanız mutlaka bir hekime görünmelisiniz. Çünkü ilaç tedavisi de mümkündür bu durumlarda.

Bunun dışında ağzınızı nemlendirmeye çalışın. Bunun içinde sakız çiğneyerek tükürük bezlerinizin salgılanmasını sağlayabilirsiniz.

Ağız kuruluğuna sebep olacak içeceklerden uzak durmalısınız. Peki bu içecekler nelerdir diyecek olursanız bunların başında kahve gelir. Ayrıca soda, çay ve kafeinli içeceklerden uzak durun.

Sigara ve türevleri ile alkolden de uzak durmalısınız.

Aşırı baharatlı ve tuzlu yiyeceklere de dikkat etmelisiniz.

Tek seferde çok içmek yerine yudum yudum su için.

Sakız çiğnerken şekersiz olmasına dikkat edin.

Uygun diş macunu kullanın.

About the author

Psikolojik Danışman, Web Master, Gsm Teknisyeni ve Potansiyel Yazar