İyi Bir Gece Uykusu İçin Neler Yapılmalı

İyi Bir Gece Uykusu İçin Öneriler

İyi Bir Gece Uykusu İçin Öneriler

Bir çok kişi iyi bir gece uykusu geçirmek ister. İyi bir uyku için neler yapmalıyım? Düzenli uyumak istiyorum. Uyuyamıyorum ne yapmalıyım? Herkes gibi bende uyumak istiyorum. Yeterli ve düzenli uyku için neler yapmalıyım? Düzenli sağlıklı bir yaşam için uyku önemlidir. Uyku gününüzün kalitesini ve hata yaşam kalitenizi belirler. Günümüzde bir çok insan  uyku sorunlarıyla başbaşadır. Uyku sorunlarından kurtulmak konusunda akademisyenler ve klinisyenler arasında görüş birliği vardır. İyi br gece uykusu için bu önerileri sizinle paylaşacağız.

Düzenli Uyku Zamanları

Yatma ve kalkma saatlerinizi düzenleyin. Sabahları uyanmak için çalar saat kullanın ve ne kadar uyumuş olursanız olun her gün aynı o saate kalkın. Her öğleden sonra kestirin ya da bunu hiç yapmayın; zaman zaman kestirseniz geceleri iyi uyuyamazsınız. Hafta sonları geç uyanmak uyku döngünüzü bozabileceğinden uyku düzeninizi hafta sonlarında da uygulayın.

Alkol ve Kafein Kullanımı

Yatmadan önce hafif alkolü bir içki alırsanız daha kolay uyuyabilirsiniz; ancak bu uyku döngünüzü bozabilir ve ertesi gün erken kalkmanıza yol açabilir. Yatmadan bir kaç saat önce kahve gibi kafeinli içecekler ve kola almaktan kaçınınız. Kafein, ondan etkilenmediğini söyleyen insanlar için bile uyarıcıdır ve kandaki kafein miktarının yarıya inmesi 4-5 saati alır. Yatmadan önce bir şeyler içmek istiyorsanız sütü deneyin; halk arasında yatmadan önce alınan bir bardak ılık sütün uykuyu kolaylaştırdığına ilişkin yaygın bir görüş vardır.

Yatmadan Önce Yemek 

Yatmadan önce ağır yemekler yemeyin, çünkü sindirim sisteminiz saatlerce faaliyetini sürdürmek zorunda kalacaktır. Yatmadan önce bir şeyler yemek isterseniz, hafif yiyecekleri yeğleyin.

Egzersiz

Düzenli egzersiz daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır, ancak yatağa girmeden önce ağır hareketler yapmayın.

Uyku İlaçları

Uyku ilaçlarını kullanırken dikkatli olun. Çeşitli uyku ilaçları uyku döngüsünün bozulmasına, uzun süreli kullanım ise kaçınılmaz insomniaya yol açar. Sınavlardan önce  yatarken uyku ilacı almaktan kaçının. Kötü uyku, ertesi günün performansını etkilemez ama uyku ilacı performası olumsuz yönde etkiler.

Gevşeme

Yatmadan önce stres yaratan düşüncelerden kaçının ve gevşemenizi sağlayacak faaliyetlerde bulunun. Her gece, yatağa girmeden önce aynı şeyleri yapın. Bu, sıcak bir duş almak ya da hafif bir müzik dinlemek olabilir. Odanın sıcaklığını kendinizi rahat edebilecek düzeye getirin ve gece boyunca aynı düzeyde tutun.

Hiçbiri Fayda Etmezse

Yataktaysanız ve uyuyamıyorsanız, yataktan çıkmayın. Yatakta kalın ve gevşemeye çalışın. Gerginliğiniz geçmiyorsa kısa bir süre için yataktan çıkın ve endişenizi azaltacak bir şeyler yapın. Şınav çekmek ya da  yorulmak için başka bir egzersiz yapmaktan kaçınınız. Umarım size bir faydası dokunur.

About the author

Psikolojik Danışman, Web Master, Gsm Teknisyeni ve Potansiyel Yazar