Kenger Otu Nedir – Kenger Otunun Faydaları

Kenger Otu Nedir - Kengerin Faydaları

Kenger Otu Nedir – Kengerin Faydaları

Kenger otu papatya familyasında yer alan ortalama 40-50 santim boylarına kadar büyüyen, tüylü, sütlü ve dikenli bir bitki türüdür. Gövdesi toprak altında olan soğanlı yapıya benzer, beyaz , kalın ve kısa bir yapıya benzer. Toprak üzerindeki kısmı ise yeşil derimsi ve dikenlidir. Gelişme döneminde iken yani tam olgunlaşmadan gövde kısmı toprak altından çıkarılarak tüketilir. Olgunlaştığında ise gövdesinde bulunan beyaz yaprakların dikenleşmesi ve kartlaşması nedeniyle bölge halkı tarafından olgunlaşmış kengeri pek tüketilmez. Kenger otu insanlar tarafından çiğ yenildiği gibi yemek olarak haşlanıp yada kızartılarak ta tüketilir.

Kenger Otu Nerde Yetişir

Kenger otu Türkiye’de  bahar ayının Nisan ve mayıs aylarında, Orta doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetişir. Bu bölgelerde ise toprağın yumuşak olduğu alanlarda bulunur. Doğal olarak işlenilmeyen topraklarda bulunur. Kenger otu ekilip biçilmez, yani insanlar tarafından yetiştirilmez doğal ortamdan elde edilir.

Kenger Otunun Faydaları

Gövdesinden çıkartılan sütle elde edilen kenger sakızı iştah açmak amacıyla tüketilir.

Dişlerin temizlenmesinde ve diş etlerinin kuvvetlendirmek amacıyla tüketilir.

Kenger doğal bir bitki olduğundan ve insanlar tarafından yetiştirilmeyip hormon, gübre gibi katkı maddelerinden arınık olması sebebiyle tüketilen bir çok meyve ve sebzeden daha sağlıklıdır.

Kenger Otuyla Yapılan Yemekler

Kenger otundan yemek yapılmadan önce toplanır. Gövde kısımları ayıklanarak yıkanır. Yıkanan kengerler kısa zamanda kullanılmalı aksi taktirde siyahlaşarak bozulur. Yemeklerde ise gri rengindedir. Yani haşlandığında gri rengine bürünür. Bu onun bozulduğu anlamına gelmez bunun bilinmesinde fayda vardır.

Kenger Kahvesi : Olgunlaşan meyveleri kavurtulup toz haline getirilerek elde edilir.

Kenger Kızartması:  Haşlanıp suyu süzüldükten sonra, kapta kırılan yumurtalara daldırıp çıkardıktan sonra kızgın yağda kızartılır.

Kenger Haşlaması: Haşlanan kengerleri suyu süzdükten sonra kızartılmasıyla yapılır.

Bulgur pilavlı kenger: Kenger pilav suyuyla haşlanır. Haşlanan suya pilav katılarak yapılır.

Paylaşın..Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+1Pin on Pinterest2Share on Tumblr1Share on LinkedIn2Share on VKShare on Reddit1

About the author

Psikolojik Danışman, Web Master, Gsm Teknisyeni ve Potansiyel Yazar